Choinka lata 70

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka a nowego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i czemu jest właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które wspominają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kierując się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na cały świat. Można zatem powiedzieć, że właśnie nie wyłącznie w Polsce, lecz także również nowych krajach Europy zaś w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można zauważyć sporą nowość w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie chowały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest prosta do określenia, a w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy mężczyzny, doświadczała zmian w branży trendów mówiących jej przystrajania. Przecież nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w przeszłości choinki przez Luthera, system ten szczególnie szybko zakorzenił się w kulturze świątecznej a bierzmy nadzieję, że nieprędko przeminie.