Kowalstwo Artystyczne

Zawód Kowal 

kowalstwo artystyczne kraków metaloplastyka małopolska

Jeszcze niedawno wydawało się, że kowal to zawód, który odszedł do lamusa i wybór takiej kariery zawodowej nie ma większego sensu. Tymczasem, od jakiegoś czasu, można zaobserwować rosnące zainteresowanie wyrobami tych rzemieślników, zwłaszcza kowali artystycznych. Ich prace zyskują coraz większą popularność i są doceniane przez klientów, którzy szukają ręcznie wykonanych produktów.

Kowalstwo to jedno z najstarszych rzemiosł. Towarzyszy ludziom prawie od początków istnienia cywilizacji, od chwili, gdy zaczęto wytapiać pierwsze metale w prymitywnych piecach nazywanych dymarkami. W średniowieczu rzemieślnicy mieli mnóstwo pracy – wytwarzali praktycznie wszystkie elementy z metalu, takiej jak kłódki, podkowy, części zegarów, noże, broń, nożyczki i wiele innych.

Ta sytuacja zmieniła się wraz z rozwojem przemysłu. Na rynek trafiły znacznie tańsze wyroby, produkowane w sposób masowy. Do trudnej sytuacji rzemieślników przyczynił się także fakt, że coraz rzadziej używano koni. Zwierzęta zostały zastąpione przez samochody i maszyny rolnicze, dlatego znacznie spadło zapotrzebowanie na podkowy. Mogło się wydawać, że zawód kowala praktycznie przestał istnieć.

Kto potrzebuje kowala?

Dzisiaj to rzemiosło zaczyna się odradzać. Wynika to z kilku różnych powodów.
Jednym z nich jest zwiększenie ilości koni, zwłaszcza w prywatnych stadninach. W związku z tym rośnie także zapotrzebowanie na fachowców, którzy będą potrafili je podkuć. Coraz popularniejsze staje się również kowalstwo artystyczne. Rzemieślnicy wykonują wiele przedmiotów, np. szyldy, latarnie i ogrodzenia. Wśród prac wytwarzanych przez kowali znajdują się zarówno ciężkie, masywne elementy ogrodzeń i bram, jak i delikatne, starannie wykonane elementy wyposażenia wnętrz i dekoracje, np. świeczniki.

Metaloplastyka znajduje coraz szersze zastosowanie w budownictwie, gdzie wykorzystuje się ręcznie kute, ozdobne meble, bariery balkonowe, furtki i wiele innych elementów ozdobnych. Wyroby kowali poszukiwanie są przez wojsko, kolekcjonerów, stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej i wytwórnie filmowe, które potrzebują różnych rodzajów broni.
Okazuje się, że nie brakuje pracy dla rzemieślników, a dobry kowal nie będzie miał problemu ze znalezieniem zajęcia.

Co wyróżnia wyroby rzemieślników?

Na rynku można znaleźć ogromny asortyment produktów przemysłowych, które są estetyczne i spełniają wysokie standardy jakości. Większość osób wybiera je głównie ze względu na przystępną cenę. W takiej sytuacji wyroby kowali muszą wyróżnić się czymś wyjątkowym, co przyciągnie uwagę klientów i zaoferuje im nową jakość. Co sprawia, że produkty rzemieślników cieszą się zainteresowaniem, chociaż nie należą do najtańszych produktów na rynku?

Do największych walorów takich produktów należy przede wszystkim niepowtarzalność ze względu na ręczne przygotowanie wszystkich elementów, w tym misternie wykonanych liści oraz innych ornamentów i dekoracji. We współczesnych kuźniach wykorzystuje się takie same metody jak przed wiekami. Tanie bramy i ogrodzenia są wykonane z gotowych profili stalowych oraz ozdobnych prefabrykatów i nie mają wiele wspólnego z ręcznie wykonanymi dziełami kowalskimi. W czasach, gdy praktycznie wszystko jest produkowane masowo, przedmioty wykonane ręcznie, z zastosowaniem tradycyjnych metod, zyskują coraz szersze grono zwolenników. Na pewno są bardziej oryginalne, ale także mają wyjątkowy charakter, który wynika z tego, że rzemieślnik poświęcił wiele godzin pracy, żeby je przygotować.

Przyszłość kowalstwa

Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na wyroby rzemieślników będzie nadal rosnąć. Coraz więcej osób poszukuje oryginalnych, ręcznie wykonany produktów, które będą wyróżniać się unikalnością. Wzrost zainteresowania dziełami tworzonymi przez kowali wpłynął również na przypomnienie wielu technik pracy. Jeszcze do niedawna problemem było znalezienie dobrych nauczycieli. W tej chwili młodzi adepci kowalstwa mają znacznie więcej możliwości nauki i zdobywania umiejętności pod kierownictwem bardziej doświadczonych mistrzów. Dlatego prawdopodobnie to rzemiosło będzie się nadal rozwijać i docierać do coraz szerszego grona odbiorców.

Zobacz także : Kowalstwo Artystyczne Kraków